Giriş    
yat tekne sörveyi

Yat Tekne Sörveyi
2024

Bir tekne, yat satın almaya niyetlendiğinizde ne satın aldığınızı bilmeniz gerekir. Bunu sağlamanın en doğru yöntemi ise yat sörveyidir. Tekne baştan kıça, tepeden tırnağa muayene edilir ve size bir rapor sunulur. Böylece teknenin tüm eksikleri ve arızalarını öğrenir, kararınızı ona göre verirsiniz.

Bir tekne, yat sörveyi denizde ve karaya çekilerek yapılır. Sadece denizde veya sadece karada yapılan sörveyde kontrolların tamamı gerçekleştirilemez. Örneğin sadece karada yapılan bir sörveyde yatın su alıp almayacağı tesbit edilemez. Sadece denizde yapılan sörveyde ise pervane, şaft, dümen, salma, zehirli boya incelenemez ve ozmoz muayenesi yapılamaz.

Tekne sörveyinde motor kontrolu ve ozmoz kontrolu da yapılır. Ozmoz muayenesi için göz ve perküsyon kontrolunun yanı sıra elektronik rutubet ölçümü de gerçekleştirilir. Motor kontrolu ise motorda elektronik kontrol ünitesi varsa bilgisayarla yapılır.

Tüm Türkiye'de tekne, yat sörveyi için 10 metreye kadar motoryat veya yelkenli tekneleri için ücretim 24.000 TL'dir. Bu ücrete teknenin karaya alınması ve atılması dahil değildir, sörveyi talep eden tarafından karşılanır.

Tekne herhangi bir nedenle karaya alınamıyorsa, su altı muayenesini tüm yıl boyunca dalarak suda yapabilirim. Bunun için ek olarak 5.000 TL talep ederim.

Tekne zaten sizinse ve eksiklerini belirlemek, sezona hazırlamak istiyorsanız kontrol yaptırmanız daha doğru olur.

Ahmet Çelenoğlu

    tekne sörveyi tel +90 543 494 71 71   

tekne sörveyi email tekne sörveyi email